Tisk článku

Černá káva

"Černá káva, ta sílu dává ...", zpíval kdysi pan Štědrý. A milovníci zrnkové kávy mu jistě dávají za pravdu i dnes. Sušená a upražená semena tropického kávovníku obsahují alkaloid kofein, který zahání ospalost, malátnost a pocit únavy. Pražením také získává káva vonnou silici kofeol, která ovlivňuje její osobitou chuť a vůni. O oblíbenosti nápoje svědčí i široká rozmanitost způsobů její přípravy.

Černá káva

Nákup a skladování černé kávy

Na trhu je dnes tolik značek a druhů kávy a to mleté i nemleté, rozpustné i bezkofeinové, že můžeme vybírat podle vlastní chuti nebo s ohledem na přípravu kávy. Káva poměrně snadno přebírá pachy jiných potravin, proto ji skladujeme v neprůhledných a co nejtěsněji uzavřených nádobách. Pokud si ji sami meleme, pak co nejjemněji a až těsně před použitím.

Příprava černé kávy

Připravovat černou kávu můžeme nejrůznějšími způsoby, ale několik zásad platí všeobecně:

  • Kávu nikdy dlouho nevaříme, buď ji zalijeme vařící vodou nebo kávu vařenou v konvici necháme jednou až dvakrát přejít varem.
  • Vodu používáme vždy čerstvě nalitou, rychle zahřátou a kávu zaléváme v okamžiku, kdy se začala vařit. Dlouho převářená voda nebo voda, která se již nevaří, kazí chuť a vůni kávy.
  • Na chuť kávy má vliv i kvalita vody. V oblastech, kde není dobrá voda, pomáhá přidat do vody na špičku nože jedlé sody.
  • Poměr kávy na šálek je 1-2 lžičky mleté kávy.
  • Pokud připravujeme kávu v moderních kávovarech včetně filtrů postupujeme přesně podle návodu.

Recepty na černou kávu

Mezi recepty na černou kávu jsou recepty jak rodinné tak krajové, recepty pro rychlé použití kávy nebo recepty pro slavnostní příležitosti. Protože receptů na kávu je bezpočet, v tomto článku uvádíme jen některé.

Černá turecká káva

Při klasické přípravě turecké kávy se používá malá nádobka, džezva, ve které se do vařící vody vsype mletá káva, dvakrát nechá vzkypět a vlévá se malých šálků. Pro opadnutí pěny se přidává několik kapek studené vody nebo kostka ledu a káva se poměrně dost sladí. Druhý a nejrozšířenější způsob je ten, že do šálku vsypeme porci mleté kávy a zalijeme vařící vodou. Podle chuti sladíme nebo nesladíme.

Černá káva se smetanou

Do připravené černé kávy můžeme přidávat smetanu tekutou či sušenou nebo jenom mléko. Sladíme opět podle chuti. Jako slavnostní pohoštění podáváme ve vysokých sklenicích Vídeňskou kávu, která je doplněna vysokou čepicí ušlehané šlehačky, kterou ještě můžeme poprášit kakaem. Vídeňská káva se sladí moučkovým cukrem a podává se většinou se sladkými zákusky.

Černá káva s alkoholem

Při mimořádných příležitostech se podávaná káva při přípravě kombinuje s alkoholem. V našich podmínkách je to velmi často rum, ale mohou to být i jiné destiláty. Pro dámskou společnost se používají i likéry, jako je griotka, vaječný, kakaový, mandlový nebo ořechový likér a další. Z těchto káv je jistě neznámější Lomcovák, vhodný pro chladné dny, kdy se do kávy přidává rum. Pro zahřátí je důležité, aby množství rumu odpovídalo velikosti chladu. Potom to jsou různé kávy s whisky, kdy názvy přejímají původ whisky, takže máme Irskou kávu nebo Skotskou kávu. Kromě whisky to může být i koňak, gin, voda a jiné destiláty.

Černá káva s ostatními přísadami

Řada receptů na kávu využívá i jiných přísad než mléko a alkohol. Patří mezi ně kakao, čokoláda, čaj nebo trochu šťávy z citrusových plodů. Přidává se i koření, například skořice.I zde záleží na osobní chuti a příležitosti, pro kterou je káva určena.

Černá káva mražená

Káva se osvědčuje i v horkých dnech, kdy ji podáváme vychlazenou nebo alespoň doplněnou zmrzlinou nebo mraženými smetanovými krémy.

Závěr

Černá káva se stala součástí služebních jednání, rodinných sešlostí, přátelských posezení i rychlého osvěžení, takže náš článek můžeme zakončit opět s panem Štědrým, "... a proto věčná budiž jí sláva".
 

Příspěvky ke článku: Černá káva

Vložit nový příspěvek
kava Autor: Júlia Kolocsics, vloženo 15.10.2014
OdpovědětŽiaľ so zdravotných dôvodov som musela prestať piť kávu, a tak som ju nahradila cereálnym nápojom Caro, ktorý chutí celej našej rodine.
Re: kava Autor: maru, vloženo 02.04.2015
OdpovědětCaro je dobre :) S mlekem vyborna kombinace, doporucuju!


Nové příspěvky