Tisk článku

Polévka je grunt

Jak tento výrok pokračuje dál, většina z nás asi ví. Ale něco na této průpovídce opravdu je a teď, v nevlídném zimním období, by bylo dobře věnovat pozornost polévkám, které zasytí hladové a zahřejí promrzlé. K jejich přípravě lze využít nejrůznější suroviny, chuť ovlivnit kořením a nerostné látky či vitamíny dodat přídavkem zeleniny a bylinek.

Polévka je grunt

Masová polévka

Masovou polévku připravujeme z vývaru z masa nebo kostí, přičemž opravdovou chuť vývaru dodávají především kosti, zvlášť kost morková. Bohužel už vymizely dříve prodávané hovězí kosti, zvané řídké nebo také harfy, z kterých se vařil hovězí vývar celá dlouhá léta. Ale i tak máme na výběr ze všech druhů výsekového masa včetně masa drůbežího či rybího a vnitřností. Abychom získali dobrý vývar, vkládáme opláchnuté maso a kosti do studené vody. Pouze v případě, že vaříme nebo jen ováříme maso, pro které pak máme další využití, vkládáme je do vroucí vody. Přidáme sůl, případně další koření a zeleninu. Vaříme doměkka, pro zkrácení doby vaření je vhodný tlakový hrnec. Po uvaření polévky kosti vyjmeme, polévku procedíme, uvařenou zeleninu nakrájíme do polévky a měkké a dostatečně kvalitní maso buď nadrobno nakrájíme a přidáme do polévky nebo je využijeme pro přípravu hlavního chodu. Kromě toho můžeme použít i jen čistý vývar a doplňovat jej nejrůznějšími zavářkami od rozšlehaných vajec, nudlí, noků, zápražky až ke knedlíčkům z jater, masa nebo třeba i droždí. Hotovou polévku dochutíme, přidáním zelených natí jí dodáme trochu vitamínů.

Gulášová polévka

Gulášová polévka je velmi oblíbenou přesnídávkou polévkou, proto se k ní většinou podává i pečivo. Základem je masový vývar nebo vývar z bujónu, velmi dobrá je z vývaru z uzeného masa nebo kostí. Dále se do ní přidávají brambory, hodně cibule, může být i několik stroužků česneku a další zelenina, vše podle chuti. Zahušťujeme zlatavou jíškou nebo osmaženým strouhaným chlebem. Protože se jedná o polévku značně variabilní, tak ji pro sytost můžeme doplnit opečenou uzeninou nebo sekanými vařenými vejci. Z koření je pro ni charakteristická mletá paprika, bez které by to nebyla gulášová polévka a majoránka. Mletou papriku rozpustíme předem na tuku a pak ji zalijeme vývarem a pokračujeme ve vaření polévky nebo ji rozpustíme a přidáváme až do hotové polévky. Pro ostrost můžeme přidat i trochu pálivé papriky nebo chilli koření. Rozemnutou majoránku přidáváme až nakonec.

Bramborová polévka

Pravá česká bramboračka je směsí brambor a zeleniny. Používá se především kořenová zelenina, cibule, květák, kapusta, růžičková kapusta, pórek a další momentálně dostupné druhy. Máme-li čerstvé nebo v případě bramboračky ještě lepší sušené houby, pak to bude ta pravá chuť. Zahušťujeme dozlatova osmaženou jíškou, kterou řádně provaříme, aby zmizela moučná chuť. Pak už jen osolíme a přidáme dostatek majoránky. Kromě typické bramboračky jsou brambory základem pro řadu dalších jednodušších polévek se zeleninou a především pak pro bílé nakyslé polévky se smetanou typu kulajdy. Do těchto polévek se opět přidávají houby, ale stačí ji jen ochutit koprem nebo křenem a přidat vejce, které je buď předem uvařené nebo je v polévce necháme ztuhnout. Tyto polévky se zahušťují jen záklechtkou z trochy mléka a hladké mouky, kterou necháme v polévce provařit.

Zeleninová polévka

Zeleninové polévky jsou dvojího druhu. Buď použijeme ve větší míře některou základní surovinu jako cibuli, květák, kapustu, rajčata a další druhy a v tom případě další zelenina působí již jen jako doplněk chuti. Nebo použijeme směs několika druhů zeleniny a pak polévka nemá jedinou převažující chuť. Jako základ můžeme použít masový vývar, může být i slabší nebo z kostky bujónu, ale při dostatečném množství zeleniny to není nutné. Tyto polévky zahušťujeme jíškou, záklechtkou z mouky a vody nebo mléka, hrubou krupicí, ovesnými vločkami, těstovinami nebo rozšlehanými vejci.

Luštěninová polévka

Tyto polévky vaříme ze všech našich druhů luštěnin, to znamená z fazolí, hrachu, čočky nebo dnes opět prodávané cizrny. Nepředvařené luštěniny musíme předem namočit a to nejlépe v předvečer a přes noc necháme nabobtnat. Pak ve stejné vodě vaříme, ale nesolíme, dokud nejsou luštěniny měkké. Všechny tyto polévky můžeme kombinovat s trochou masa, nejvhodnější je uzené maso nebo uzeniny a samozřejmě také se zeleninou. Zahušťujeme jíškou. Můžeme ale také část rozmixovat a zahustit tímto způsobem.

Ostatní polévky

Pro polévky platí totéž, co pro pomazánky, lze je připravit téměř z čehokoli. Takže kromě uvedených nejrozšířenějších druhů polévek můžeme uvařit i polévky z mléka, podmáslí, sýrů, dále polévky chlebové, nebo žemlové, polévky vaječné s rozšlehanými vejci, polévky z ovesných vloček, z většího množství hub, polévky z koření jako například kmínovou nebo majoránkovou polévku, rýžové polévky, drožďové polévky. Další a další polévky pak získáme kombinací surovin.
 

Příspěvky ke článku: Polévka je grunt

Vložit nový příspěvek
To je osvědčená pravda Autor: Šárka, vloženo 11.01.2010
OdpovědětBez polévky si nedokáži představit celodenní fungování.
Re: To je osvědčená pravda Autor: Klárka.D, vloženo 18.01.2010
OdpovědětPro nás je polívka hodně důležitá, děti si bez ní nedokáží představit oběd někdy i večeři mají jen polívku a u nás je to stejné.
Re: Re: To je osvědčená pravda Autor: Laura, vloženo 03.02.2010
OdpovědětČesnečka je nej nej grunt, ta mě vždycky vykurírovala
Re: Re: Re: To je osvědčená pravda Autor: , vloženo 03.02.2010
OdpovědětVývareček je nejlepší na bolístky a po opici, zkušenosti letité


Nové příspěvky