Meduňka přinese klid vaší duši, spánku i trávení. Dopřejte si ji i jinak než jen v podobě tradičního čaje!

Vzpomenete si, co vám babička vařila, když jste jako malí nemohli usnout nebo vás bolelo břicho?

Meduňkový čaj.

V listech této nenápadné rostliny se totiž ukrývá nespočet cenných a účinných látek.

Meduňku ale nemusíte jen „pít“.

Při troše fantazie jde zařadit do jídelníčku mnoha rozmanitými a originálními způsoby.

Všechny vám prozradíme na následujících řádcích.

Co je meduňka?

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je na první pohled nenápadná rostlina, které si většina z nás ani nevšimne. Její léčivé účinky z ní ale již po staletí činí jednu z nejoblíbenějších bylinek, která nám uleví od řady neduhů. Z botanického hlediska patří do rozmanité čeledi hluchavkovitých rostlin. Nejčastěji se konzumuje v podobě meduňkového čaje, který se připravuje z jejích listů.

Mimochodem latinský název „melissa“ znamená „včela“. Meduňka je totiž velmi významnou medonosnou rostlinou, která včely láká velkým množstvím nektaru. Z tohoto důvodu se jí tak někdy přezdívá též včelanka, včelí bylinka, medunice či medlinka.

Listy meduňky při pohledu shora.
zdroj: nationbloom.com

Jak voní meduňka?

Svým vzhledem meduňka připomíná něco mezi mátou a hluchavkou. Její vejčité, hrubě pilovité listy mají velmi příjemnou citronovou vůni. Ta je dána vysokým obsahem aromatických silic, jako je citral, citronelal či citronelol. Kromě toho má mírně nasládlou chuť s nádechem citronu, kterou kromě čaje oceníte také v salátech či dezertech.

Co v sobě meduňka ukrývá?

Kromě aromatických silic obsahuje meduňka také třísloviny, flavonoidy, minerální látky a některé vitamíny skupiny B.

 Meduňka
100 g
Energie209 kcal
Sacharidy25 g
Bílkoviny1 g
Tuky0 g
Vláknina50 g
Vitamín B10,004 mg
Vitamín B20,010 mg
Kyselina listová1 µg
Draslík9 mg
Mangan1 mg
Sodík1 mg
Vápník2 mg
Zinek0,04 mg
Železo0,08 mg

Jaké má meduňka účinky?

Meduňka se tradičně používá ke zklidnění a uvolnění organismu, neboť pomáhá odstranit křečovité stažení způsobené nervovým vypětím. Tím ale její potenciální přínosy nekončí. Listy meduňky obsahují mnoho terpenů esenciálních olejů, polyfenoly a třísloviny. Tyto sloučeniny společně dodávají bylině antivirový, nervově zklidňující účinek i zvláštní citronovou vůni. Proč se vyplatí dát si občas meduňkový čaj?

  • Pomáhá snížit stres a úzkost – zmírňuje příznaky stresu, pomáhá relaxovat, uklidňuje a zlepšuje náladu. Meduňka může být také použita ke zmírnění příznaků úzkosti, jako je nervozita a vznětlivost.

  • Posiluje kognitivní funkce – studie potvrzují účinky meduňky na zlepšení kognitivních funkcí, podporuje paměť a soustředění. Účastníci měli za úkol plnit kognitivní úkoly týkající se paměti, matematiky a koncentrace. Výsledky těchto počítačových úloh naznačují, že účastníci, kteří požili meduňku, podali lepší výkon než ti, kteří ji nepožili. Kromě lepšího výkonu byli i bdělejší.

  • Zmírňuje nespavost a další poruchy spánku – kombinace meduňky s kozlíkem lékařským může pomoci zmírnit neklid a poruchy spánku, jako je nespavost.

  • Léčí opary – meduňku či přípravky, které ji obsahují, můžete aplikovat při prvních příznacích oparu. Esenciální olej a tekuté extrakty z meduňky mají silné antibakteriální a antivirové vlastnosti, zejména proti infekci opary způsobené virem herpes simplex. Účastníci výzkumu, kteří aplikovali na postižené místo čtyřikrát denně po dobu pěti dnů meduňkový krém, měli méně příznaků a hojili se rychleji než ti, kteří krém nepoužívali.

  • Pomáhá při kašli – ve spojení s mateřídouškou se meduňka často používá ke zklidnění kašle a zmírnění dýchacích potíží.

  • Zmírňuje zažívací potíže – meduňka pomáhá zklidnit trávicí soustavu a pomáhá od různých nevolností a dalších potíží, jako je nadýmání, plynatost či křeče v žaludku. Od nevolností ulevuje též těhotným ženám.

  • Napomáhá správné činnosti štítné žlázy – sloučeniny obsažené v meduňkovém výluhu potlačují produkci hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH). Díky tomu je užitečná při léčbě některých hypertyreózních poruch.

  • Pomáhá při menstruačních křečích – výzkumy naznačují, že meduňka může být použita ke zmírnění menstruačních křečí a premenstruačního syndromu.

  • Zmírňuje bolesti hlavy – meduňka může být užitečná i při léčbě bolestí hlavy, zejména pokud k nim dochází v důsledku stresu. Její relaxační vlastnosti vám mohou pomoci uvolnit napětí a uvolnit svaly.

  • Pomáhá při bolestech zubů – díky svým vlastnostem může být meduňka ideální volbou pro zmírnění bolesti zubů. Kromě toho, že tento domácí lék čerpá ze svých relaxačních vlastností, se předpokládá, že se zaměřuje na záněty v těle.

Nežádoucí účinky meduňky

I když je všeobecně meduňka považována za bezpečnou bylinku, nedoporučuje se její dlouhodobé užívání. Obecným pravidlem je, že po každých třech týdnech užívání by se měla následovat týdenní přestávka.

Vhodné není též nadměrné užívání meduňky, které může být spojeno s některými nežádoucími vedlejšími účinky. Riziko nežádoucích účinků můžete snížit tím, že budete konzumovat méně než 2 gramy meduňky denně. Mezi možné vedlejší účinky při nadměrném užívání patří křeče v žaludku a zažívací potíže, bolesti hlavy, nevolnost, podráždění kůže a také bolestivé močení.

Vynechání meduňky či přípravků, které ji obsahují, se doporučuje také před plánovaným chirurgickým zákrokem, neboť u některých osob může zhoršovat srážlivost krve. V neposlední řadě není vhodné užívat meduňku v kombinaci s léky na uklidnění, je účinná sama o sobě.

Miska se sušenými listy meduňky.
zdroj: austraherbs.com.au

Meduňkový čaj

Meduňka se nejčastěji konzumuje v podobě meduňkového čaje. Připravit ho lze z čerstvých i sušených listů. V případě sušené meduňky stačí jednu čajovou lžičku sušených lístků zalít 250 mililitry horké, ale nikoli vroucí vody.

Následně nechte čaj přibližně 10 minut louhovat, nejlépe pod pokličkou. To zaručí, aby společně se společně párou nevypařily i léčivé éterické oleje. V případě čerstvé meduňky použijte na stejné množství vody asi dvě až tři čajové lžičky čerstvých lístků.

Na co se používá meduňkový čaj?

V minulosti se čaj používal zejména k léčbě zažívacích potíží a ke zmírnění bolesti včetně menstruačních křečí a bolestí hlavy. Dnes se hojně využívají jeho mírně uklidňující účinky, je vhodnou volbou pro lidi, kteří trpí poruchami spánku nebo hledají čaj, který by mohli popíjet před spaním.

Tento čaj se může pochlubit jemnou chutí s nádechem citronu a máty, často se dochucuje medem a citronem. Lze ho pít teplý i studený. Obecně se nedoporučuje překračovat množství 3 šálků meduňkového čaje denně.

Šálek meduňkového čaje.
zdroj: organicfacts.net

Meduňka v kuchyni

Kromě čaje ale můžete s pomocí meduňky ochutit i celou řadu pokrmů či ji použít k výrobě dalších lahodných nápojů.

  • Přidejte několik lístků meduňky do polévek a omáček či salátů, dodáte jim svěží citrusový nádech.

  • Svařením a vylouhováním meduňky s vodou, citronem a medem získáte velmi lahodnou meduňkovou limonádu, která vás v horkých letních dnech příjemně osvěží.

  • Lahodné a na přípravu jednoduché je bylinkové máslo. Stačí na pánvi nasekané listy meduňky smíchat s kouskem másla. Poté směs rozmixujte a přidejte sůl a pepř. Bylinkové máslo se skvěle hodí k zelenině, rybám i drůbeži.

  • V neposlední řadě lze listy meduňky použít i v receptech na masové marinády, do kterých naložíte rozmanité druhy masa před grilováním.
Dort ozdobený čerstvým ovocem a lístky meduňky.
zdroj: mamarosemary.com

Využití meduňky

Kromě přidání k rozmanitým pokrmům či přípravě meduňkového čaje můžete z meduňky vyrobit či zakoupit i další produkty. Kromě níže uvedených produktů je meduňka či její výtažek součástí též mnoha čajových směsí, potravinových doplňků i kosmetických přípravků.

  • Meduňkový sirup – používá se k dochucení rozmanitých studených nápojů i čaje. Jeho výroba je velmi jednoduchá, stačí nechat listy meduňky macerovat po dobu jednoho dne v převařené vodě společně s plátky citronu. Následně se do směsi přidá cukr, obvykle jeden díl cukru na jeden díl vody a směs se zahřeje, aby se cukr rozpustil.

  • Meduňkový med – jednoduše čerstvé lístky meduňky zalijte medem a nechte přibližně dva týdny odstát. Meduňkový med oceníte při přípravě dezertů, k ochucení čaje i jen tak na chleba s máslem.

  • Meduňkový ocet – vyrábí se louhováním meduňky ve vinném či jablečném octu po dobu dvou týdnů. Následně se hodí nejen na dochucování rozmanitých salátů, ale také jako regenerační oplach pro vlasy.

  • Esenciální meduňkový olej – má rozmanité použití v aromaterapii

  • Meduňkové víno – pokud necháte po dobu jednoho týdne louhovat listy meduňky v bílém vínu, získáte velmi chutné meduňkové víno.

  • Karmelitánské kapky – meduňka je jednou z ingrediencí známých karmelitánských kapek, přírodního léku, který v 17. století z různých bylinek, koření a alkoholu začali vyrábět karmelitánští mniši ve Francii. Kapky se používají na celkové zklidnění, při stresu či nespavosti.

Pěstování meduňky

Meduňka lékařská neboli Melissa officinalis je vytrvalá rostlina, která patří do čeledi hluchavkovitých rostlin. Původně pochází z oblastí Středomoří, kde byla k rozmanitým léčivým účelům používána již od starověku. Dorůstá výšky až 150 cm, v našich podmínkách ale méně.

V kuchyni i léčitelství se využívají zejména její aromatické listy a nať, a to nejlépe před květem. Kvetení totiž způsobuje snížení obsahu cenných silic. Od července do srpna se v paždí listů, především ve vrchní části rostliny, objevují bílé květy. Existují ale i odrůdy s květy fialovými či růžovými.

Meduňka zlatolistá se žlutě zbarvenými listy.
zdroj: kraeuter-und-duftpflanzen.de

Kromě klasické meduňky lékařské je možné pěstovat i její vyšlechtěné kultivary, například meduňku citronovou (Melissa officinalis citronella), která má výraznější citronovou příchuť, nebo meduňku zlatolistou (Melissa officinalis aurea), jejíž listy mají zářivě žlutozelenou barvu.

Jak si vypěstovat vlastní meduňku?

Vzhledem ke své nenáročnosti je meduňka jednou z rostlin, která by neměla chybět v žádné bylinkové zahrádce, ať již skutečně na zahradě, balkoně či okenním parapetu. Nejvíce se jí bude dařit v hlinitopísčité půdě na místě s dostatkem světla a tepla. Pokud ji chcete pěstovat na bylinkové skalce, vysaďte ji na co nejníže položené místo.

Rostlina meduňky pěstovaná v květináči.
zdroj: thespruce.com

Semínka se vysazují na jaře do truhlíků či malých květináčů, po přibližně dvou měsících se malé sazeničky vysazují do záhonu. Rostlině svědčí pravidelná zálivka a seřezávání, díky kterému se stává bohatší a košatější.

Skladování meduňky

Meduňku sklízíme vždy před rozkvetením. Nať s listy můžeme nechat usušit na sluníčku, ale nikoli prudkém, jinak dojde k jejímu spálení a zhnědnutí, nebo ji lze usušit pomocí sušičky. Dalším způsobem uchování meduňky může být její zmrazení.

Použité zdroje

What Is Lemon Balm? , Cathy Wong, www.verywellhealth.com, 24. 10. 2021, [citováno: 12. 05. 2022]
Lemon balm, Mount Sinai, www.mountsinai.org, [citováno: 12. 05. 2022]
10 Benefits of Lemon Balm and How to Use It, Healthline, www.healthline.com, [citováno: 12. 05. 2022]
Lemon Balm Nutrition Facts, Cullys Kitchen, www.cullyskitchen.com, 24. 12. 2021, [citováno: 12. 05. 2022]
20 Uses For Lemon Balm In The Kitchen & Beyond, Lindsay Sheehan, www.ruralsprout.com, 08. 06. 2020, [citováno: 12. 05. 2022]
Tips For Growing Lemon Balm, Heather Rhoades, www.gardeningknowhow.com, [citováno: 12. 05. 2022]
X