Kopřiva, léčivá a jedlá od oddenku až po květy. Naučte se ji snadno zařadit do jídelníčku!

V lese se jí vyhýbáme, aby nás nepožahala, na zahradě ji většinou považujeme za plevel.

Velikonoční nádivku si ale bez ní neumíme představit a saháme po ní i v případě různých zdravotních potíží.

Kopřiva je jedinečná rostlina s řadou léčivých účinků.

Naučte se ji zařadit do jídelníčku i jinak než v podobě nádivky či čaje.

Co vše se z kopřivy dá využít?

To vše a mnohem víc vám prozradíme na následujících řádcích.

Co je kopřiva?

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je jednou z prvních rostlin, které se při procházce v přírodě děti naučí poznávat. Jedním z charakteristických znaků kopřivy je to, že celou rostlinu pokrývají žahavé chlupy neboli trichomy. Mimochodem latinský název kopřivy urtica byl odvozen od slova uro neboli pálit.

Z botanického hlediska patří do čeledi kopřivovitých rostlin. Na našem území se kromě kopřivy dvoudomé můžeme setkat ještě s dalšími dvěma druhy, kopřivou žahavkou a výjimečně i s kopřivou luční. Všechny mají podobné léčivé účinky i využití.

Kromě léčitelství či farmacie se s nimi setkáme též v gastronomii, kosmetice, textilním průmyslu se používá na výrobu odolných látek, provazů a rybářských sítí, slouží též jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Pohled na kvetoucí kopřivu.
zdroj: britannica.com

Co obsahuje kopřiva?

Kopřiva obsahuje velké množství rozmanitých rostlinných látek a sloučenin, které jí společně dávají její léčivé účinky. Ve sto gramech čerstvých kopřiv najdeme:

KalorieBílkovinyTukySacharidyVláknina
42 kcal2,71 g0,11 g7,49 g6,9 g

Z hlediska vitamínů je rostlina bohatá na vitamín A, K a některé vitamíny skupiny B. Mladé listy kopřivy obsahují také velké množství vitamínu C.

Vitamín AVitamín B1Vitamín B2Vitamín B3Vitamín B6Vitamín K
2010 IU0,008 mg0,16 mg0,388 mg0,103 mg499 µg

Pokud jde o minerální látky, kopřiva v sobě ukrývá například draslík, železo či hořčík.

DraslíkFosforHořčíkManganVápníkZinekŽelezo
344 mg71 mg57 mg0,779 mg481 mg0,34 mg1,644 mg

Na co jsou dobré kopřivy?

Kopřiva je po staletí důležitou součástí lidového léčitelství, kde se používá k léčbě nebo zmírnění nepříjemných projevů celé řady zdravotních potíží. Je možné ji užívat vnitřně i zevně. Proč se vyplatí dát si občas kopřivový čaj nebo polévku?

  • Snižuje záněty – chronický zánět může v našem organismu napáchat značné škody, kopřiva obsahuje řadu sloučenin, které mohou zánět snižovat. Aplikace kopřivového krému nebo konzumace produktů z kopřivy zmírňuje zánětlivé stavy, jako je například artritida.

  • Zlepšuje příznaky zvětšené prostaty –  studie potvrzují, že kopřiva může pomoci při léčbě zvětšené prostaty. Konkrétně může zabránit přeměně testosteronu na dihydrotestosteron. Zastavení této přeměny zmenšuje velikost prostaty.

  • Pomáhá při potížích s močovou soustavou – kopřiva působí močopudně a protizánětlivě, používá se tak při léčbě různých zánětů močových cest a močového měchýře. Pomáhá též jako prevence před močovými a ledvinovými kameny a pomáhá vylučovat přebytečnou vodu z organismu.

  • Nachlazení – pro své antivirové a protizánětlivé účinky může kopřiva pomoci také při nachlazení a různých potížích s dýcháním, jako je bronchitida.

  • Zmírňuje alergii a sennou rýmu – poznatky o účinnosti kopřivy na zmírnění alergie se různí, ale existují důkazy, že kopřiva může narušit proces alergie tím, že potlačuje produkci histaminu v těle a související zánět.

  • Snižuje krevní tlak – kopřiva se tradičně používala k léčbě vysokého krevního tlaku. Stimuluje produkci oxidu dusnatého, který působí jako vazodilatátor. Vazodilatátory uvolňují svaly cév, čímž napomáhají jejich rozšíření. Obsahuje též sloučeniny, které mohou působit jako blokátory vápníkových kanálů, které uvolňují srdce tím, že snižují sílu stahů.

  • Pomáhá při kontrole hladiny cukru v krvi – v tříměsíční studii užívání 500 mg extraktu z kopřivy třikrát denně významně snížilo hladinu cukru v krvi ve srovnání s placebem.

  • Snižuje nadměrné krvácení – extrakt z kopřivy dvoudomé snižuje nadměrné krvácení, nejen po chirurgických zákrocích, ale také v souvislosti s hemeroidy či menstruací.

  • Napomáhá správné činnosti jater, sleziny a žlučníku

  • Pomáhá ke zdravé pokožce a vlasům – zevní použití se doporučuje při rozmanitých kožních problémech, jako je akné či ekzémy, nebo při potížích s lupy.

  • Obsahuje mnoho antioxidantů – obsahuje řadu látek, které fungují jako přirozené antioxidanty. O těch je známo, že pomáhají bránit buňky před poškozením volnými radikály.

Nežádoucí účinky kopřivy

Konzumace sušené nebo vařené kopřivy je obecně bezpečná. Nežádoucí účinky se vyskytují jen zřídka, pokud vůbec. Požahání může u některých lidí způsobit vyrážku či alergickou reakci.

Těhotné ženy by se měly konzumaci kopřiv vyhnout, protože může vyvolat děložní stahy, což může zvýšit riziko potratu. Pokud užíváte léky na ředění krve, vysoký tlak, cukrovku či diuretika, je vhodné se před užívání kopřivy či kopřivových doplňků poradit s lékařem. Kopřiva by mohla s těmito léky interagovat.

Sbírání kopřivy

Kopřiva je jednou z rostlin, ze kterých můžeme zužitkovat vše od kořene až po květ. Nejčastěji se ale sbírá její nať, tedy listy a lodyha. Ta se obecně doporučuje sbírat především v jarních měsících, přibližně do poloviny května.

Mladé rostliny jsou chutnější, jemnější a obsahují více některých cenných látek a vitamínů, například vitamínu C. Vždy se snažíme kopřivu sbírat v čistém prostředí, tedy například ne v blízkosti silnic, a při transportu domů dáváme pozor, aby se kopřivy nezapařily. Nať lze použít čerstvou nebo ji lze velmi jednoduše usušit či zamrazit na pozdější použití.

Miska se sušenými listy kopřivy.
zdroj: dryingallfoods.com

Jak kopřivu zpracovat?

Čerstvě natrhaná kopřiva se musí před konzumací v syrové podobě, například při přidání do salátu buď lehce spařit, nebo pomačkat v rukavicích či rozválet válečkem, aby se zneškodnily žahavé chlupy. V případě, že budete kopřivu zpracovávat tepelně, spaření není nutné. Blanšírování kopřivových listů je velmi jednoduché.

Nejprve kopřivu lehce opláchněte ve studené vodě, abyste ji zbavili nečistot. Následně dejte do hrnce vařit osolenou vodu. Když se voda začne vařit, vhoďte do ní na přibližně 30 sekund až minutu kopřivové listy. Poté kopřivu slijte a okamžitě propláchněte ve studené vodě.

Blanšírované listy kopřivy.
zdroj: gettystewart.com

Kopřivový čaj

Kopřiva se velmi často konzumuje v podobě kopřivového čaje. Připravit ho lze z čerstvých i sušených listů. V případě čerstvé kopřivy zalijte dvě polévkové lžíce čerstvých listů 250 mililitry vroucí vody. Následně nechte čaj přibližně 10-15 minut louhovat, nejlépe pod pokličkou.

V případě sušené kopřivy použijte na stejné množství vody jednu polévkovou lžíci sušených kopřiv. Čaj připravený ze sušených rostlin má výraznější barvu. Kopřivový čaj se doporučuje vypít co nejdříve, neboť s postupem času hořkne. Většinu se doporučují 2-3 šálky denně po dobu maximálně tří týdnů. Kopřivu, stejně jako ostatní bylinky, není vhodné konzumovat dlouhodobě.

Šálek kopřivového čaje.
zdroj: greenvalleyspices.com.au

Kopřivový sirup

Kromě kopřivového čaje se z kopřiv velmi často připravuje také sirup, který se následně konzumuje po lžičkách nebo se přidává do různých nápojů. Čerstvé listy kopřivy nechte po dobu 24 hodin louhovat v převařené vodě. Následně kopřivy v roztoku rozmixujte a sceďte. Ve vodě svařte cukr a vychlazenou směs promíchejte s výluhem kopřiv. Můžete přidat též šťávu z citronů. Sirup skladujte v temnu a chladu.

Kopřivový výluh

Na nejrůznější kožní potíže se doporučuje kopřivový výluh, který lze velmi jednoduše připravit z hrsti čerstvých kopřiv, které necháme přes noc vyluhovat v půl litru studené převařené vody. Podobným způsobem lze připravit i výluh určený k umývání vlasů.

Kopřiva v kuchyni

Kromě čaje či sirupu můžete z kopřivy vytvořit i mnoho chutných a zdravých pokrmů. Přidat ji můžete do řady pokrmů studené i teplé kuchyně.

  • Čerstvé kopřivy jsou důležitou součástí velikonoční nádivky. Víte, jak připravit nejlepší nádivku? Použijte do ní co nejvíce různých bylinek, kromě kopřiv použijte také pažitku, petrželku, šalvěj či oregano.

  • Zjednodušeně se dá říci též, že jakmile vidíte nějaké recepty se špenátem, můžete popustit uzdu fantazii a špenát nahradit kopřivami, zejména mladými.

  • Z mouky, vajec, čerstvých kopřiv a soli můžete velmi jednoduše vypracovat těsto, ze kterého lze následně vyrobit jednoduché domácí těstoviny.

  • Kopřivy se skvěle snoubí také s bramborami. Připravte si z nich s pomocí zakysané smetany, vývaru a cibule kopřivovou omáčku, kterou můžete ozvláštnit rozmanité pochoutky z nových brambor.

  • Smícháním medu s kopřivovou šťávou získanou z mladých namletých listů vzniká kopřivový med.

Použité zdroje

What Is Stinging Nettle?, Linnea Covington, www.thespruceeats.com, 20. 07. 2021, [citováno: 27. 06. 2022]
What are the health benefits of stinging nettle, and what does it look like?, Aaron Kandola , www.medicalnewstoday.com, 16. 12. 2021, [citováno: 27. 06. 2022]
FoodData Central Search Results Stinging Nettles, blanched (Northern Plains Indians), USDA FoodData Central, www.fdc.nal.usda.gov, 01. 04. 2019, [citováno: 27. 06. 2022]
Stinging nettle Nutrition facts, Nutrition and You, www.nutrition-and-you.com, [citováno: 27. 06. 2022]
Why Nettles Are Great For Your Garden, Benedict Vanheems, www.growveg.com, 04. 06. 2021, [citováno: 27. 06. 2022]
X