Tisk článku

Sladká jídla

Jídla, ke kterým v žádném případě nepotřebujeme maso, jsou sladká jídla. Jsou často zatracována pro svoji výživovou nedostatečnost, prázdné kalorie a obsah cukru. Ale pokud je doplníme mlékem tvarohem a vejci, získáme živočišné bílkoviny, přidáním ovoce, zvláště pak čerstvého, nechybí ani vitamíny a nerostné látky a šetrným dávkováním cukru i tuku se až tolik neprohřešíme proti zdravé výživě.

Sladká jídla

Druhy sladkých jídel

Nejjednodušší jsou vařené kaše z obilnin, rýže nebo ovesných vloček. Mezi rychlé můžeme zařadit vařené těstoviny a rýži, které můžeme i zapékat. K zapékaným jídlům patří především stará známá žemlovka. Dost rychlé a oblíbené jsou různé lívanečky, omelety a palačinky. Knedlíky jsou sice o něco pracnější, ale množství receptů, které na ně existuje, svědčí o jejich oblíbenosti. A v neposlední řadě jsou to svítky, trhance a nákypy.

Kaše

Kaše vaříme nejčastěji z krupice, krupičky, rýže nebo ovesných vloček, méně často již z jahel a pohanky. Obě krupice a ovesné vločky je lepší předem namočit aby nabobtnaly. Vaříme v mléce a jediným úskalím při přípravě kaše je nutnost zabránit jejímu připálení. Předejdeme tomu vhodnou nádobou, do které dáme na dno trochu vody a kaši při vaření musíme míchat. Cukr přidáváme až k hotové kaši, ale pro chuť dáváme špetku soli. Všechny kaše sladíme cukrem nebo medem a sypeme kakaem, kokosem, strouhaným perníkem, strouhanou čokoládou, můžeme doplnit ovocem čerstvým nebo kompotovaným a polévat ovocnou šťávou.

Sladké těstoviny 

Těstoviny, které si připravíme doma nebo koupíme, uvaříme v mírně osolené vodě. Pak je můžeme ihned podávat posypané mákem s cukrem a omaštěné máslem, posypané tvarohem s cukrem, přelité rozředěným a ochuceným tvarohem nebo přelité ovocnou sladkou omáčkou. K tvarohu se hodí přidat i různé ovoce. Těstoviny můžeme i zapékat. Většinou je vrstvíme do vymazané zapékací misky nebo pekáčku a mezi vrstvy vkládáme nádivku. Ta může být z tvarohu, máku, ořechů, ovoce a jejich vzájemné kombinace. Těstoviny trochu zapečeme a pak zalijeme mlékem s rozšlehanými vejci a dopečeme. Před dopečením můžeme navrch ušlehat tuhý oslazený sníh z bílků a nechat jej do zrůžovění zapéct.

Žemlovka

Na žemlovku potřebujeme starší bílé pečivo. Nejlépe se krájí veka, ale mohou to být i rohlíky nebo housky, z kterých odkrojíme slaný povrch. Pečivo nakrájíme na plátky, zvlhčíme mlékem a plátky rovnáme ve vrstvách do vymazaného pekáčku nebo zapékací misky. Mezi vrstvy plátků dáváme většinou ovocnou nádivku. Ta ze strouhaných dochucených jablek je všeobecně známá, ale může to být i jiné ovoce nebo ovocná směs. Pod ovoce můžeme dát ochucený tvaroh nebo uvařený hustší pudink. Navrstvenou žemlovku pokapeme rozpuštěným máslem nebo poklademe lupínky másla a zapečeme.

Lívance, omelety a palačinky

Ve všech případech se jedná o smažená sladká jídla připravená z vajec, mléka a mouky pouhým rozšleháním nebo je připravujeme jako kynuté s přidáním droždí. Mléko nemusí být vždy jen sladké, výborné jsou i z kyselého mléka, podmáslí nebo kefíru. Po osmažení je mažeme zavařeninou, tvarohem, tvarohem nebo jogurtem s ovocem, můžeme zdobit sladkým sněhem z bílků nebo šlehačkou. Naplněné palačinky můžeme i zapékat.

Ovocné knedlíky

Připravujeme je z několika druhů těst. Může to být kynuté těsto na větší knedlíky plněné ovocem, tvarohové těsto na ovoce jako jsou švestky, třešně, jahody nebo kousky jablek. Podobně plníme i knedlíky i z dalších těst nebo je neplníme vůbec a připravíme jen malé knedlíčky a ovoce pak přidáváme až při podávání. Knedlíky vaříme v dostatečném množství osolené vody, doba vaření se řídí velikostí a druhem těsta. Podáváme je sypané cukrem, mletým mákem, tvarohem nebo přelévané různými sladkými omáčkami.

Svítky a trhance

Oba druhy se připravují z těst podobných palačinkovým a na rozdíl od palačinek se nesmaží, ale pečou v troubě na pekáči. Jednotlivé recepty se liší počtem vajec a obsahem mléka a tím, zda ovoce přidáváme již pečení nebo až při podávání. Některé svítky s větším obsahem mouky se po upečení mlékem polévají, aby se mléko vsáklo a svítek byl kyprý. Trhanec má svůj název zřejmě od toho, že upečené trhancové těsto se špatně krájí a servíruje, takže se trhalo vidličkou na kousky a tak podávalo. Také se trhanec potrhal již na plechu a obrátil k dopečení. Svítky i trhance podáváme s ovocnou šťávou, čerstvým nebo kompotovaným ovocem.

Nákypy

Nákypy můžeme připravit z mouky, krupice, těstovin, rýže i ovesných vloček. Z obilnin a rýže musíme předem uvařit kaši, těstoviny uvařit. Nákyp by měl být kyprý, proto se do něj přidává určité množství tuku a žloutky utřené s cukrem. Přidávají se i další přísady, jako kakao, čokoláda nebo ovoce. Nakonec se do nákypu vmíchá tuhý sníh z bílků a nákyp se zapeče.
 

Příspěvky ke článku: Sladká jídla

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky